نکات طلایی در پخت کیک

نکات طلایی در پخت کیک

کیک و شیرینی خشک از جمله مواردی هستند که اکثر افراد حداقل یک بار اقدام به تهیه و پخت آن نمودند. گاها با توجه به اینکه روند پخت دقیقا مطابق با دستورالعمل های آموزش شیرینی پزی صورت می گیرد اما نتیجه مطلوب ندارد.

در این مقاله نکات طلایی برای پخت کیک عنوان می شود تا بتوان انواع شیرینی تر و یا شیرینی خشک را به عنوان شیرینی خانگی در منزل تهیه نمود

پخت کیک به عنوان شیرینی خانگی همواره یک اقدام هیجان انگیز محسوب می شود.

لازم به ذکر است که به عنوان یک پیشنهاد در نظر داشته باشید برای مواد اولیه شیرینی هیچگاه ابتکار به خرج ندهید و خارج از دستورالعمل های آموزش شیرینی پزی اقدام ننمایید زیرا این مورد موجب می شود تا مواد مختلف در کنار هم واکنش نشان داده و شما به آن نتیجه مد نظر خود نرسید.


برای تهیه کیک و یا شیرینی تر لازم است تا چه نکاتی را در نظر داشت:

  1. حتما برای تهیه کیک و شیرینی خشک یا شیرینی تر مواد مورد استفاده را برای اندک مدتی در محیط قرار دهید تا دمای آنها متعادل گردد.
  2. در آموزش شیرینی پزی و کیک این مورد مهم می باشد که مواد پودری همچون آرد، پودر قند، کاکائو و … چندین بار الک شوند.
  3. برای اینکه در شیرینی شما بوی تخم مرغ به مشام نرسد لازم است تا در زمان همزدن تخم مرغ، چندین بار اطراف ظرف را تمیز نمایید و تخم مرغ های چسبیده به اطراف را به مواد اضافه نمایید. این کار موجب می شود تا در شیرینی خانگی شما بوی تخم مرغ به مشام نرسد.
  4. حتما فر را قبل از اینکه مواد کیک و یا شیرینی خشک را درون آن قرار دهید، گرم نمایید. همچنین پس از پخت لازم است تا ۳۰ دقیقه در آن را باز نکنید تا پف کیک از بین نرود.
  5. اندازه گیری دقیق مواد اولیه شیرینی تر و یا شیرینی خشک بسیار مهم می باشد. لذا پیشنهاد می شود از ترازوهای دیجیتال و یا پیمانه های مندرج موجود در بازار استفاده نمایید

دلایل پف نکردن کیک چیست؟

معمولا افرادی که اقدام به پخت شیرینی به عنوان یک شیرینی خانگی می نمایند، با مشکل پف ننمودن کیک روبرو هستند. پف نکردن کیک می تواند دلایل بسیاری داشته باشد. در زیر بخشی از مواردی که ممکن است منجر به پف ننمودن کیک و یا شیرینی تر شود لیست شده اند:  1.  مواد اولیه شیرینی اگر خیلی سرد باشند و به دمای محیط نرسند، می توانند تهیه شیرینی خانگی را با مشکل روبرو نمایند.
  2. اگر مواد اولیه در شیرینی خانگی در ابتدای امر کمتر همزده شود اما در اواخر کار نیاز به همزدن زیاد نیست، بیشتر همزده شود منجر خواهد شد که شیرینی پف لازم را نداشته باشد.
  3. اگر مواد اولیه مطابق با دستورالعمل شیرینی پزی پیمانه نشود مواد از حالت طبیعی غلیظ تر بوده و یا رقیق تر باشد، منجر به عدم پف نمودن می شود.
  4.  دمای نامناسب فر نیز از دیگر عوامل پف نکردن کیک است. حتما فر را از قبل گرم نموده و پس از پخت نیز، شیرینی را سریعا خارج ننمایید.

چرا مواد کیک چسبنده می شود؟

در پاسخ به این سوال باید بیان داشت که اگر شیرینی سرد نشود و از قالب خود سریعا خارج شود، مایع شیرینی بسیار رقیق بود و یا بر روی شیرینی خشک و یا شیرینی تر خود پس از پخت، سریعا روکش قرار داده باشید، منجر می شود تا مواد درون شیرینی به صورت مایع باقی بماند. در این مورد دمای نامناسب فر هم می تواند منجر به عدم پخت شود.

به صورت کلی برای پخت انواع شیرینی خانگی پیشنهاد می شود تا از مواد اولیه تازه استفاده شود و دقیقا مطابق با دستورالعمل آموزش شیرینی پزی اقدام به تهیه نمایید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما نمی‌توانید محتوای این صفحه را کپی کنید