نکات طلایی تهیه ژله

نکات طلایی تهیه ژله

ژله یکی از محبوب ترین دسر ها در بین کودکان است. شما می توانید با استفاده از این دسر ساده به مهمانی های خود شکوه ببخشید. اما برای تهیه ی یک دسرعالی باید چند نکته را به خوبی رعایت کنید.

اینکه قصد دارید ژله را چطور سرو کنید، حرف اول در تهیه ی این دسر را می زند. اگر دسر را داخل جام سرو می کنید و نیازی به درآوردن ژله نیست، می توانید یک ژله نرم با آب بیشتر را تهیه کنید.  

در غیر این صورت با رعایت چند نکته می توانید ژله ی خوبی را بدست بیاورید. مثلا برای یک بسته پودر ژلاتین آماده بهتر است، سه چهارم لیوان آب خنک و سه چهارم لیوان آب گرم استفاده کنید، یعنی کمتر از دو لیوان که حد معمول است.

هر چه آب داغ را در میزان آب معمول یعنی دو لیوان بیشتر در نظر بگیرید، دسر یکنواخت تری بدست خواهید آورد. اگر برای تهیه دسر و استراحت آن زمان کافی ندارید از آب کمتر برای زدن پودر ژلاتین استفاده کنید و قالب را داخل یخ بگذارید.

حتی می توانید تا مدتی که دسر یخ نزند آن را در فریزر بگذارید تا زودتر ببندد. اما اگر واقعا عجله دارید، دسر پاناکوتا را امتحان کنید. اگر تجربه کافی در درست کردن ژله را ندارید، سراغ قالب های سیلیکونی نروید.

برای درآوردن ژله می توانید از حرارت سشوار، حوله گرم و یا شک حرارتی با آب گرم استفاده کنید. برای تهیه  پاناکوتا باید از بستنی نرم و خنک استفاده کنید یعنی حالتی بین جامد و مایع. برای آسان درآمدن ژله بهتر است قالب را چرب کرده و شکر پاشی کنید و در یخچال بگذارید.دستور تهیه چند ژله ساده

در ادامه مطلب قصد داریم نحوه ی تهیه ی چند دسر ساده را به شما آموزش دهیم. ما قصد داریم روش تهیه ژله مات و شفاف، آبرنگی، میان تهی، جامی، میوه ای، حبابدار،گل رز و هندوانه ای را به شما اموزش دهیم.

۱- ژله مات و شفاف

مواد لازم: ۵۰ گرم خامه، یک قوطی کمپوت آناناس، دو بسته پودر ژلاتین آماده

تکه های میوه ی داخل کمپوت را جدا و در میکسر با خامه مخلوط کنید. یک بسته پودر ژلاتین را با آب گرم مخلوط و با مخلوط خامه و کمپوت در مخلوط کن بزنید.

سپس آن را داخل قالب بریزید. بعد از سه تا چهار ساعت یک ژله معمولی تهیه کنید و روی لایه ی مات بریزید این کار را تا هر چند لایه ای که می خواهید ادامه دهید.ژله مات و شفاف


۲- ژله آبرنگی

شما برای تهیه این ژله می توانید از پودر ژلاتین و چند رنگ خوراکی یا پودر ژلاتین آماده با رنگ های متنوع استفاده کنید. شما باید ژله های متنوع با رنگ های مختلف را تهیه و سپس خرد کنید.

هر چقدر از آب کمتری برای مخلوط کردن پودر ژلاتین استفاده کنید بهتر است. در این مورد برای هربسته می توانید از یک لیوان آب گرم یا ملایم استفاده کنید. بعد از خرد کردن ژله ها آن ها را به قالب منتقل کنید.

به اندازه نصف قالب ژله آلوورا به روش بنماری تهیه کنید. با توجه به دمای ژله آلوورا شما می توانید مدل شیشه خرده یا آبرنگی بدست بیاورید. استفاده از ژله آلوورای خیلی گرم یا خیلی سرد را توصیه نمی کنیم.ژله آبرنگی


۳- ژله میان تهی

برای تهیه ی این دسر کافی است یک بسته پودر ژلاتین را نصف کنید و سپس نصف این پودر را با نصف لیوان آب گرم یا ولرم حل کنید. محلول  را داخل لیوان بریزید و چند ساعت تقریبا سه تا چهار ساعت صبر کنید تا کاملا ببندد.

مابقی پودر را نیز به همان روش حل کنید و یک سلفون روی دهنه ی جام بکشید. جام را روی یک سطح صاف وارونه کرده و تا بستن صبر کنید.ژله میان تهی


۴- ژله جامی

برای تهیه این ژله دقیقا به روش ژله میان تهی عمل می کنید. با این تفاوت که جام را کج داخل یخچال قرار می دهید و برای بقیه ی جام پاناکوتا تهیه می کنید.

برای تهیه پاناکوتا کافی است مقداردو قاشق غذا خوری بستنی در هنگام زدن پودر ژلاتین و نیم لیوان آب را به مخلوط اضافه کنید.ژله جامی


۵- ژله میوه ای

این ژله بسیار ساده است، میوه های دلخواهتان را پوست گرفته خرد کنید. با آرایش دلخواهتان داخل قالب بریزید. پودر ژلاتین آماده را به روش روی بسته تهیه و روی میوه ها بریزید یادتان نرود به حجمی از مخلوط بریزید که میوه ها بیرون نزند. سپس داخل یخچال بگذارید تا بگیرد.ژله میوه ای


۶- ژله حبابدار

برای این کار پودر ژلاتین آماده  آلوورا را طبق دستور تهیه کرده و هنگامی که ژله نیم بند شد هم زده و دوباره مخلوط آب و پودر ژلاتین می ریزید. به این روش و با استفاده از انواع گل ها، ماهی ها و حتی قلب می توانید انواع مدل ها مثل آکواریوم و حتی عشق را بدست آورید.ژله حبابدار


۷- ژله گل رز

قالب گل رز با دو یا سه سایز مختلف و چند پودر ژلاتین با رنگ های تیره و روشن یک رنگ. مثلا آبی کبود، آبی و آبی کمرنگ. ابتدا تیره ترین رنگ را داخل کوچکترین قالب به دستور گفته شده در دستور شماره دو تهیه کنید.

بعد از گرفتن مخلوط گل را به قالب بزرگتر انتقال داده و دوباره مخلوط ژلاتین و آب جوش را بریزید. این کار را تا هر چند لایه که می خواهید می توانید ادامه بدهید. برای جلوه ی خاص گل در لایه آخر از پاناکوتا یا آلوورای بی رنگ استفاده کنید.ژله گل رز


۸- ژله هندوانه

برای تهیه ی این نوع که مخصوص شب یلدا است به سه قالب گرد یا یک قالب مستطیل و پودر ژلاتین قرمز، سبز و آلوورا و کمی پودر چیپس نیاز دارید. برای تهیه ی این دسر به دو روش می توانید عمل کنید.

روش اول: با سه قالب گرد با سایز های متفاوت

کافی است، که در بزرگترین  قالب گرد به روش گفته شده در دستور شماره دو ژله سبز را تهیه کنید و وقتی نیم بند شد با قالب متوسط روی آن حالت کاسه مانند ایجاد و دیواره ها را تقویت کنید و اجازه دهید کمی بیشتر بگیرد.

برای هر لایه این کار  را تکرار کنید تا به لایه قرمز برسید. چیپس شکلات را هنگام گرفتن مخلوط ژلاتین قرمز و آب به مخلوط اضافه کنید و بریزید. برای ایجاد لایه سفید روی لایه سبز از پاناکوتا استفاده کنید.

روش دوم: با یک قالب مستطیل

در این روش ابتدا ژله قرمز با چیپس شکلات تهیه کنید. سپس پاناکوتا و در نهایت رنگ سبز را می ریزیم. این کار را پس از بستن تقریبی هر لایه انجام دهید.ژله هندوانه


درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما نمی‌توانید محتوای این صفحه را کپی کنید