نکات طلایی تهیه تارت

نکات طلایی تهیه تارت

تارت دسری است که از همه لحاظ شبیه به پای تک لایه یا سینگل کراست می باشد. تنها تفاوت خمیر پای با خمیر تارت در مورد نحوه ی هم زدن کره می باشد.

در تارت ها کره کاملا با آرد مخلوط می شود و در خمیر تارت امکان دارد از تخم مرغ استفاده شود در حالی که در پای هرگز از تخم مرغ استفاده نمی شود. البته نوعی خمیر به نام کلاسیکه یک خمیر مشترک در بین پای و تارت است.

پای ها عمدتا در ظرف های عمیق تری نسبت به پای پخته شده و حالت اعیانی تری دارند. اما نکته مهم در تهیه انواع خمیر تارت دمای کره می باشد شما حتما باید از کره خنک استفاده کنید و مواد را زیاد ورز ندهید.

این خمیر نیازی به پف کردن ندارد و فقد به عنوان یک پایه برای مواد به کار برده می شود. در ضمن سعی کنید از قالبی با کف متحرک برای آن استفاده کنید.انواع خمیر تارت

با توجه به این که خمیر تارت از شکر و طعم دهنده های بیشتری نسبت به خمیر پای در بافت خود برخوردار است، بر اساس فاکتورهای متعددی می توان هزاران نوع خمیر تارت معرفی کرد.

اما همه این خمیر ها در سه دسته به نام: خمیر کلاسیکه یا بریزه، سوفله و شکری تقسیم می شود که هر کدام از این خمیر ها ریزه کاری های خاص خود را دارند.

در این مطلب قصد داریم بیشتر در زمینه خمیر بریزه صحبت کنیم و چند تارت خوشمزه با استفاده از این نان تارت را آموزش دهیم.


نکات طلایی تهیه تارت


طرز تهیه خمیر کلاسیکه یا بریزه و نکات آن

اولین و مهم ترین نکته در تهیه این خمیر استفاده از کره خنک می باشد و این بدین معناست که حق هم زدن با دست هایتان را ندارید و حتما باید این کار با قاشق یا غذا ساز انجام شود.

نیازی نیست خمیر را زیاد ورز دهید و کره کاملا به خرد آرد برود. هر وقت حس کردید قطعات کره به اندازه نخود شده است، هم زدن کافی است. حتما دو سوم آرد را با شکر مخلوط کنید و مابقی آرد را نگه دارید.

خمیر شما باید پیش از افزودن آب پوک باشد. بعد از افزودن آب به خمیر باید آن را چانه بزنید و اجازه بدهید استراحت کند. تایم استراحت این خمیر بین دو ساعت تا سه روز است.

مواد لازم: ۲۸۰ گرم کره سرد و بدون نمک، آرد شیرینی۳۵۰ گرم، دو قاشق غذاخوری شکر و یک قاشق چای خوری نمک و شش قاشق آب خنک.

طرز تهیه: یک سوم آرد را جدا کنید. شکر و نمک را با باقی مانده آرد به خوبی مخلوط و الک کنید حداقل سه مرتبه.

کره را در صورتی که قالبی است کمی کوچکتر کنید و به سرعت با غذا ساز یا قاشق هم بزنید تا خمیری شود. مابقی آرد را بریزید و تا بدست آمدن یک خمیر پوک و دانه دانه به این کار ادامه بدهید.

سپس آب را افزوده و دقت کنید با قاشق یا چنگال هم بزنید ولی این کار را به شدت انجام ندهید. خمیر را با برگرداندن کاسه روی میز برش خارج کنید و با کمک کاردک تقسیم به دو کنید، تقریبا اندازه یک چانه نان.

خمیر را داخل یخچال قرار دهید تا استراحت کند. با این خمیر می توانید دو تارت شش نفره تهیه کنید. البته وقتی خمیر را پس از پهن کردن به خوبی داخل قالب گذاشتید، یادتان نرود سطح آن را سوراخ سوراخ کرده و سفیده تخم مرغ بمالید.

سپس در دمای ۱۸۰  درجه سانتی گراد و در طبقه وسط فر بپزید. پس از پخت نان تارت آن را با خامه، مربا یا میوه های فصل سرو کنید.


نکات طلایی تهیه تارت
          سمت راستی خمیر بریزه پیش از افزودن آب و دومی خمیر بریزه آماده شده برای پخت تارت

طرز تهیه خامه ویژه تارت

مواد لازم: شیر یک دوم پیمانه، سه قاشق غذاخوری آرد، یک قاشق غذاخوری کره، یک قاشق چای خوری وانیل، سه چهارم پیمانه شکر و پنج عدد زرده تخم مرغ.

شکر و زرده تخم مرغ را داخل مخلوط کن یا با همزن به مدت چهار دقیقه هم بزنید، وقتی حس کردید شکر کاملا در زرده حل شده است. آرد را بیفزاید و اندکی هم بزنید.

مایع را روی شعله ملایم بگذارید یا به روش بن ماری حرارت دهید و شیر را بیفزایید اما اجازه ندهید تخم مرغ داخل شیر دلمه شود. پس از اتمام افزودن شیر کره وانیل را اضافه کرده و اجازه دهید خنک شود.

این خامه تخم مرغی را روی نان تارت ریخته  و با انواع میوه جات تزئین کنید.


سمت راستی خمیر بریزه پیش از افزودن آب و دومی خمیر بریزه آماده شده برای پخت تارت
                                         خامه با تخم مرغ برای پر کردن تارت

طرز تهیه باتر کریم برای تارت

مواد لازم: ۱۰۰ گرم کره، شیر یک تا دو قاشق غذاخوری، وانیل یک قاشق چایخوری و ۲۰۰ گرم پودر شکر یا پودر قند.

کره را چند ساعت قبل بیرون بگذارید تا نرم شود، در غیر این صورت  به روشی که در مقاله پیشین توضیح داده شده کره را نرم کنید. پودر قند را الک کنید و شیر و وانیل را ریخته و با همزن آرام هم بزنید.

باتر کریم را با رنگ های مصنوعی ترکیب و به جای خامه استفاه کنید. روی باتر کریم را می توانید با انواع مارمالاد، مربا و میوه بپوشانید.


نکات طلایی تهیه تارت
                                                   باتر کریم معمولی به عنوان پر کن تارت

طرز تهیه شکلات مایع برای تارت

کرم شکلات سفید و سس شکلاتی از مهم ترین مواد برای پوشش و تزئین کیک هستند. که می توان از آن ها به عنوان پر کن تارت نیز بهره برد. در اینجا قصد داریم دستور تهیه این دو را به شما عزیزان ارائه دهیم.

مواد لازم برای کرم شکلات سفید: دو سوم پیمانه خامه سفید، ۱۰۰گرم شکلات سفید، پودر ژلاتین یک قاشق چایخوری و یک عدد تخم مرغ کامل.

طرز تهیه کرم شکلات: ابتدا تخم مرغ را بیرون بگذارید تا هم دمای محیط شود. سپس با استفاده از یک قاشق چایخوری پودر ژلاتین به روش بن ماری در چند قاشق غذا خوری آب حل کنید.

شکلات را رنده کنید و با خامه صبحانه به روش بن ماری حرارت دهید تا شکلات حل شود. حالا زرده را اضافه کنید و به هم زدن اضافه کنید. سفیده تخم مرغ را با دو قاشق شکر تا جای که کف کند هم بزنید و سپس به مخلوط اضافه کنید.

در نهایت ژلاتین را اضافه کنید. کرم کارامل را روی تارت ریخته و میوه ها را چیده و سرو کنید یا اگر دوست دارید کرم بگیرد، حداقل سه ساعت آن را داخل یخچال بگذارید.


نکات طلایی تهیه تارت
                                   کرم شکلات سفید

مواد لازم برای سس شکلاتی: یک سوم پیمانه شیر، یک چهارم پیمانه پودر کاکائو، یک چهارم پیمانه پودر قند و دو قاشق غذا خوری کره

طرز تهیه سس شکلاتی: پودر قند و پودر کاکائو را مخلوط و الک کنید، سپس با شیر مخلوط کنید. حاصل را روی حرارت ملایم گذاشته و هم بزنید در جای که غلظت نصف شد کره را اضافه کنید.

پس از افزودن کره، مایع را مجددا هم بزنید تا کرم شکلاتی غلیظ بدست بیاید. روی نان تارت سس شکلاتی ریخت و با میوه یا روکش ژلاتین تزئین و سرو کنید.


نکات طلایی تهیه تارت
                                      سس شکلاتی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما نمی‌توانید محتوای این صفحه را کپی کنید