نکات طلایی شیرینی پزی

نکات طلایی شیرینی پزی

برای انجام هر کاری دانستن نکاتی لازم و ضروری به حساب می آید، شیرینی پزی نیز یک حرفه پر رمز و راز است. شما به عنوان یک کد بانو بارها پخت کیک های مختلف را امتحان کرده اید اما متاسفانه حاصل به کیفیت شیرینی های موجود در بازار نبوده است. اگر دوست دارید نکات طلایی پخت شیرینی را یاد بگیرید با ما همراه شوید.نکات طلایی شیرینی پزی


تنظیم درجه ی فر

مهم ترین نکته در تنظیم حرارت فر سایز و اندازه شیرینی است، که می خواهید تهیه کنید. برای شیرینی های با سایز بزرگ مثلا کیک دمای بسیار بالا اصلا خوب نیست و بلعکس برای پخت کیک های کوچک دمای بالا به صرفه تر است.

دمای بالا سبب پخت لایه روی و خام و خمیری شدن وسط کیک می شود. اما اگر واقعا عجله دارید بهتر است، بعد از پخت کیک در دمای بالا آن را از قالب در آورده و با فویل آلومینیوم بپوشانید و آن را مجددا داخل فر بگذارید با این کار وسط کیک هم می پزد.

فر ها بر حسب فارنهایت و برخی دیگر برحسب درجه ی سانتی گراد طراحی شده اند و داخل دستور پخت ها هم شما گاهی فارنهایت و گاهی درجه سانتی گراد را می بینید.

برای اینکه سانتی گراد را به فارنهایت تبدیل کنید کافی است عدد را در دو ضرب کنید.  مثلا دویست درجه سانتی گراد معادله چهارصد درجه فارنهایت است.

یادتان نرود که حداقل یک ربع پیش از گذاشتن کیک درون فر، فر را روشن کنید. البته گاهی اوقات تنظیمات کارخانه صحیح نیست و دما از مقدار واقعی کمتر یا بیشتر است، شما با یک دماسنج ساده می توانید این اختلاف را بدست بیاورید.


 

پیمانه اندازه گیری


انتخاب پیمانه

انتخاب پیمانه مناسب و کارآمد که به کمک آن بتوانید وزن صحیح مواد را بدست بیاورید یکی از مهم ترین نکات در پخت کیک است. کم یا زیاد شدن مواد می تواند باعث خراب، خمیر و حتی سوختن شیرینی شود. پیمانه های متفاوتی برای شکر،آرد، پودر قند و روغن وجود دارد.

ظرفیت نهایی اغلب پیمانه های آرد صد گرم، پیمانه های روغن و شکر صد و پنجاه گرم و پیمانه های پودر قند صد و بیست وپنج گرم می باشد .

اگر دوست دارید بدانید پیمانه شما تا چه اندازه دقیق است، پیمانه را روی ترازو آشپزخانه بگذارید و صفر کنید، سپس ماده مربوط را با توجه به نوع پیمانه داخل آن بریزید و وزن کنید.

با استفاده از یک جدول نسبت تناسب به آسانی می توانید دستور پخت های گرمی را به دستور پخت پیمانه خود تبدیل کنید. البته هنگام پر کردن پیمانه برای پخت کیک به یاد داشته باشید لازم نیست آرد را متراکم کنید.

و حتما قاشق های مثل سوپ خوری (یا غذاخوری)، مرباخوری، چای خوری (قاشقی کوچکتر از مرباخوری) و یک دوم چای خوری را دم دستتان نگه دارید.مواد اولیه شیرینی پزی


تهیه مواد

قبل از شروع به پختن شیرینی مواد تازه را آماده کنید و چندین مرتبه دستور پخت را بخوانید. از مغذ ها، چاشنی ها، مخمرها، آرد ها و تخم مرغ های کهنه استفاده نکنید.

چاشنی های کیک پزی ، مخمرها و مغذها در حالت کوبیده و رنده شده بیش از شش ماه عمر نمی کنند. برای تست کیفیت تخم مرغ نیز کافی است آن را درون آب بیندازید، تخم مرغ تازه یا نسبتا تازه به زیر آب می رود.

هنگام تهیه کره چه پاستوریزه و چه محلی به دقت مشخصات آن را بررسی کنید. کره ای که دارای نمک باشد برای آشپزی خوب نیست و روی کیفیت کیک شما تاثیر متفاوتی خواهد گذاشت.

حتما همان مواد داخل دستور پخت را تهیه کنید، بلوبری و گیلاس نمی توانند جایگزین هم شوند. شاید شیرینی شما با گیلاس به کیفیت کیک با بلوبری نرسد. از شکری که ریز دانه تر است استفاده کنید.مواد اولیه شیرینی پزی


ترکیب مواد

بسیار مهم است که چگونه مواد را با هم مخلوط کنید، اگر مواد را زیاد یا کمتر از مقدار لازم هم بزنید کیک شما دیگر پفی نخواهد بود. سعی کنید هنگام هم زدن آرد به طور کامل هم بخورد تا خمیر یکدست بدست بیاید.

موادی که در حالت مخلوط کردن آن هستید بهتر است، مدتی پیش تر از شروع کار بیرون یخچال قرار بگیرند تا ترکیبی عالی بدست بیاید.

اگر داخل دستور پخت بین افزودن مواد فاصله هست، ترتیب خاصی وجود دارد و یا خمیر باید قبل پخت استراحت کند بهتر است دستور را کاملا انجام دهید. بهتراست، چاشنی های مثل وانیل و پودرکاکائو را به روغن اضافه کنید و سپس آن را به خمیر اضافه کنید.

سفیده تخم مرغ بیشتر از زرده ی آن بر روی پف کردن کیک تاثیر می گذارد و اگر دوست دارید یک شیرینی با بافت خشک مثل شیرینی کشمشی یا بیسکویت داشته باشید هم زدن بیشتر سفیده این امکان را به شما می دهد.

اگر هم زن ندارید برای راحتی هم زدن تخم مرغ افزودن چند قطره آبلیمو بسیار مفید است. سعی کنید رنگ های طبیعی را بدست بیاورید که احتمال حملات آلرژی زا را کاهش بدهد.

صرف زمان

هر چقدر بیشتر برای قالب زدن و پختن شیرینی ها زمان صرف کنید تا شیرینی های یکدست بدست بیاورید، بهتر است. شما باید حداقل تا سه چهارم زمان پخت برای مشاهده کیک ها زمان صرف کنید.

در صورتی که به هر علتی زودتر از این زمان در فر را باز کنید پف شیرینی ها می خوابد و یک کیک خمیری که مشابه خواسته شما نیست بدست می آید.

برای خواندن دستور پخت زمان صرف کنید تا حدی که بدانید برای کدام کیک چه وسایلی و به چه میزان نیاز است. برای یاد گرفتن پخت شیرینی هر چقدر بیشتر زمان صرف کنید، به همان اندازه ماهرتر می شوید.نکات طلایی شیرینی پزی


تشخیص پخت

برای اینکه بفهمید شیرینی شما کاملا پخته یا خیر باید به حجم آن دقت کنید،پف کردن  شیرینی به طور یکدست و طلایی شدن آن نشان دهنده پخت صحیح است.

اگر شیرینی شما یک کیک است مطمئنا با قالب فاصله پیدا کرده و از لحاظ قطر آب می رود. البته شما نباید اجازه بدهید شیرینی یا کیک بسوزد بنابر این پس از سه چهارم زمان پخت بهتر است، مرتبا به کیک نگاه کنید تا نسوزد.نکات طلایی شیرینی پزی


نگهداری

برای نگهداری بهتر و افزایش عمر شیرینی ها بهتر است آن ها را داخل یخچال نگه داری کنید. دقت کنید ظرف های پلاستیکی اصلا برای سلامت و نگهداری کیک مناسب نیستند.

شیرینی های مثل باقلوا که دارای شیره و روغن بالایی هستند را چند ساعت قبل مصرف بیرون از یخچال بگذارید. اگر قسمتی از کیک سوخت اشکال ندارد، این قطعه را جدا کنید و با استفاده از خامه یا شکلات این قسمت را پوشش بدهید.

از این که کیک بد مزه یا خمیر بشود نترسید، امتحان کنید تا یاد بگیرید. در شیرینیا هم بخرید هم یاد بگیرید چطور شیرینی بپزید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما نمی‌توانید محتوای این صفحه را کپی کنید