ظرز تهیه شیرینی خانگی نخودچی

ظرز تهیه شیرینی خانگی نخودچی

شیرینی خانگی امروزه یکی از علایق اکثر بانوان می باشد. با توجه به اینکه آموزش شیرینی پزی در منزل با توجه به گسترش تکنولوژی و فضاهای مجازی بسیار آسان تر شده است لذا می توان انواع شیرینی تر و یا شیرینی خشک را به بهترین نوع در منزل تهیه نمود.

شیرینی خشک نخودچی یکی از انواع شیرینی هایی است که مخصوصا در عید نوروز طرفداران بسیاری دارد. این شیرینی خشک را می توان به راحتی در منزل و به عنوان شیرینی خانگی تهیه نمود.

مواد لازم برای تهیه شیرینی خانگی نخودچی :

  • آرد نخودچی: ۵۰۰ گرم
  • پودر هل: ۱ قاشق چای خوری
  • پودر قند: ۲۵۰ گرم
  • کره یا روغن جامد: ۲۵۰ گرم


طرز تهیه شیرینی خانگی نخودچی :

شیرینی نخودچی که به عنوان پرطرفدار ترین شیرینی خشک نیز از آن یاد می شود، دارای مراحل کار بسیار آسانی است.این شیرینی را به  راحتی می توان به عنوان شیرینی خانگی در منزل تهیه نمود.

برای تهیه شیرینی نخودچی اولین مرحله ای که در آموزش شیرینی پزی به آن پرداخته می شود الک نمودن مواد خشک چون آرد و پودر قند است. لذا لازم است تا هر کدام از این دو مورد را به صورت جداگانه الک نمایید.

در مرحله دوم لازم است تا روغن جامد و یا کره را به همراه پودر قند به خوبی مخلوط نموده و ورز دهید. این کار موجب ترد شدن شیرینی خانگی شما می شود لذا تا زمانیکه مخلوطی چسبناک و خامه ای حاصل شود این کار را انجام دهید.

در مرحله دوم از تهیه این شیرینی خانگی لازم است تا آرد نخودچی را به مواد اضافه نموده و آنها را مخلوط کنید.

در نظر داشته باشید که در آموزش شیرینی پزی و یا کیک این مورد مهم می باشد که تمام آرد را در یک مرحله به مخلوط اضافه ننمایید، پیشنهاد می شود آرد را طی ۲ الی ۳ بار به مخلوط اضافه نموده و ورز دهید.

عمل ورز دادن این شیرینی خانگی تا زمانی که مخلوطی نرم بدست آید، می بایست ادامه یابد. در نظر داشته باشید که برای این شیرینی خشک مواد بسیار ترد بوده و خاصیت شکنندگی دارد. در هنگام ورز دادن لازم است تا هل را نیز به مواد اضافه نمایید.

وقتی خمیر شیرینی نخودچی آماده شد به مدت ۶ الی ۲۴ ساعت در دمای معمولی اتاق به آن استراحت دهید.

پس از این مدت، به وسیله دستورالعملی که در آموزش این شیرینی خانگی وجود دارد، به وسیله وردنه، خمیر را باز نموده و با قالب های مخصوص آنها را قالب بزنید.

پس از قالب زدن مواد ، آنها را در سینی فر که از قبل گرم شده است قرار دهید و به مدت ۲۰ دقیقه با دمای ۱۷۰ درجه سانتی گراد به آن فرصت پخت دهید.در نظر داشته باشید که شیرینی نخودچی از جمله شیرینی های خشک است که به نسبت شیرینی تر ماندگاری بیشتر دارد لذا از لحاظ اقتصادی نیز تهیه این نوع شیرینی خانگی مقرون به صرفه تر است 

نکات مهم در پخت شیرینی خانگی نخودچی:

  1. ضخامت خمیر برای قالب زدن حدود ۲ سانتی متر است.
  2. هر اندازه خمیر این شیرینی خانگی بیشتر استراحت نماید، پخت آن آسان تر بوده و ترد تر خواهد شد.
  3. برای تزئین این شیرینی خشک می توانید از مغزهای مختلف و یا زعفران استفاده نمایید.
  4. اگر قصد دارید تا شیرینی نخودچی از حالت تردی خارج شده و بافت نرم تری داشته باشد، می توانید روغن جامد و یا کره آن را اضافه نمایید.
  5. جهت خشک تر شدن این شیرینی خانگی و ترد تر شدن آن می توانید حدود ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری از آرد نخودچی را کاهش داده و به همان اندازه از آرد برنج استفاده نمایید.
  6. با توجه به اینکه فر ها دمای استاندارد ندارند لذا در طول پخت این شیرینی خانگی لازم است مکررا آن را بررسی نمایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما نمی‌توانید محتوای این صفحه را کپی کنید