آموزش کیک خیس نارگیلی

آموزش کیک خیس نارگیلی

کیک خیس در دسته شیرینی خانگی قرار میگیرد که با توجه به مزه آن گاها به آن باقلوای خانگی نیز اطلاق می شود.

در این بخش از آموزش شیرینی پزی به نحوه پخت کیک خیس و نکات طلایی برای فراهم نمودن طعمی بی نظیر و دلچسب برای آن پرداخته می شود.

کیک خیس یکی از انواع شیرینی خانگی است که علاوه بر طعم بی نظیر، با توجه به اینکه در پخت آن از نارگیل استفاده می شود مقوی است.

چون شیر نارگیل برای رشد کودکان بسیار مهم است پیشنهاد می شود از این شیرینی تر خانگی به عنوان میان وعده کودکان استفاده شود.

 

مواد اولیه جهت تهیه کیک خیس نارگیلی:

 •  پودر نارگیل: ۴/۳ لیوان فرانسوی
 • شکر: یک و نیم لیوان فرانسوی
 • کره: حدود ۱۰۰ گرم
 • تخم مرغ: ۳ عدد
 • شیر: یک لیوان فرانسوی
 •  شیر عسلی: ۱+۴/۳ لیوان فرانسوی
 • شیر یا آب نارگیل: یک و نیم لیوان فرانسوی
 • پودر نارگیل: حدود ۱ پیمانه
 • آرد: یک و نیم لیوان فرانسوی
 • بکینگ پودر: یک و نیم قاشق غذاخوری


طرز تهیه کیک خیس : 

در اولین مرحله از آموزش شیرینی پزی کیک خیس باید در نظر داشته باشید که کره را از قبل بیرون یخچال قرار دهید تا کمی نرم شود. سپس زرده و سفیده تخم مرغ را جدا نموده و سفیده ها را به یخچال بازگردانید.

کیک خیس نارگیلی را می توان به عنوان شیرینی خشک نیز استفاده نمود. در این حالت می توان شیره ای که در انتهای پخت این شیرینی خانگی تهیه می شود را از دستور پخت حذف کرد.

برای تهیه کیک خیس نارگیلی ابتدا زرده های تخم مرغ را به همراه کره و شکر با همزن مخلوط نمایید تا مایع کرم رنگ و یکدستی به دست آید.

در این مرحله حدود نصف شیر نارگیل را به مواد اضافه نموده و به خوبی هم بزنید تا یک دست شود. در ادامه پخت این کیک یا شیرینی تر، آردی که از قبل الک نموده اید را در سه مرحله به مواد قبل اضافه نمایید تا مخلوط یک دست شود.

مهم است که پس از مخلوط شدن آرد با مواد شیرینی، آن را خاموش نموده و حدود ۳۰ ثانیه با لیسک یا قاشق هم بزنید.  در این مرحله از پخت کیک خیس، نیمی از شیر را به مواد اضافه نموده و هم بزنید.در مرحله بعد از تهیه شیرینی خانگی مذکور لازم است تا سفیده های تخم مرغ را با همزن بزنید تا مخلوطی پفکی و حجیم به دست آید. در این زمان به وسیله یک لیسک سفیده تخم مرغ همزده شده را به مواد قبلی اضافه نموده و با لیسک تمام مواد را مخلوط کنید.

به عنوان آخرین مرحله، بکینگ پودر را به مواد شیرینی تر خود اضافه کنید. پس از یکنواخت شدن مخلوط، آن را به ظرفی که چرب شده منتقل نموده و به مدت ۳۰ دقیقه در فرد از قبل گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه منتقل کنید.

چنانچه مایل باشید تا شیرینی نارگیلی خود را به صورت شیرینی خشک میل نمایید، پس از اتمام پخت می توانید آن را میل نمایید در غیر این صورت می توانید باقیمانده شیر نارگیل و شیر معمولی را به همراه شیرعسلی مخلوط نمایید.

 پس از اتمام پخت کیک، آن را برش زده و مخلوط تهیه شده را بر روی آن ریخته و اجازه دهید تا خنک شود.

 

برای تهیه کیک خیس نارگیلی به چه نکاتی باید توجه نمود؟

 1. به عنوان یک نکته در آموزش شیرینی پزی در نظر داشته باشید که پس از اضافه نمودن سفیده تخم مرغ از همزدن زیاد بپرهیزید زیرا مانع از پف شیرینی می شود.
 2. مایع اضافه شده انتهایی که به کیک خیس یا شیرینی تر اضافه می شود، می بایست دقیقا در زمان گرمای شیرینی باشد. از خنک شدن شیرینی و اضافه نمودن شیره بپرهیزید.
 3. برای تزئین این شیرینی خانگی می توانید از پودر کیک نیز استفاده نمایید.
 4. امکان استفاده از پودر کیک آماده به جای آرد وجود دارد. در این صورت شیرینی تر شما بافت خشک تری خواهد داشت.

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما نمی‌توانید محتوای این صفحه را کپی کنید